Program

Tuesday, May 1st:

13:30 –  16:30 1st International Workshop on Advances in High-Performance
Algorithms and Middleware (AHPAMA)
Ballroom A
08:50 –  16:40 3rd International Workshop on Distributed Big Data Management (DBDM) Ballroom B

Wednesday, May 2nd:

08:30 –  9:00 Opening Session  Ballroom
09:00 – 10:00 Keynote I: Jack Dongarra

High-Performance Computing and Big Data:
Challenges for the Future

 Ballroom
10:00 – 10:30 Coffee Break
10:30 – 12:00 Sessions 3A, 3B, 3C (parallel tracks) 3A Ballroom A
3B Ballroom B
3C Ballroom C
12:00 – 13:30 Lunch Break
13:30 – 15:00 Sessions 4A, 4B, 4C (parallel tracks) 4A Ballroom A
4B Ballroom B
4C Ballroom C
15:00 – 15:45 Coffee Break and PhD Student Forum Poster Presentation West Room,
East Room, and
Woodlawn Room
15:45 – 17:45 Sessions 5A, 5B, 5C (parallel tracks) 5A Ballroom A
5B Ballroom B
5C Ballroom C

Thursday, May 3rd:

08:15 – 08:45 CCGrid Updates and ICFEC Opening Ballroom
08:45 – 09:45 Keynote II: Ken Birman

Building Smart Memories and Cloud Services with Derecho

Ballroom
09:45 – 10:15 Coffee Break
10:15 – 12:15 Session 8: Best Paper Finalists Session Ballroom
12:15 – 13:15 Lunch Break
13:15 – 14:00 Distinguished Plenary Talk I: Gerd Buettner
HPC @ Airbus and Future Challenges
Ballroom
14:00 – 14:45 Distinguished Plenary Talk II: Frederica Darema
Grids-of-Grids and Autonomy
Ballroom
14:45 – 15:30 Session 11: Poster Session (Conference and SCALE) with Coffee Break
15:30 – 17:00 Panel
(Moderator – David Mountain, Department of Defense)
Ballroom
18:00 – 22:00 Boat Cruise and Banquet (Buses leave for
the Pier at 17:15 pm)

Friday, May 4th

8:30 – 09:00 CCGrid ’19 Overview and Best Paper Award Ballroom 
09:00 – 10:00 Keynote III: Fred Chong

Opportunities and Challenges in Intermediate-Scale
Quantum Computing

Ballroom 
10:00 – 10:30 Coffee Break
10:30 – 12:00 Sessions 15A, 15B, 15C (parallel tracks) 13A Ballroom A
13B Ballroom B
13C Ballroom C
12:00 – 13:30 Lunch Break
13:30 – 15:00 Sessions 16A, 16B, 16C (parallel tracks) 14A Ballroom A
14B Ballroom B
14C Ballroom C
15:00 – 15:30 Coffee Break and Farewell


List Of Poster Papers

Session 1: Opening Session

Session 2: Keynote I: Jack Dongarra

High-Performance Computing and Big Data: Challenges for the Future

Chair: Tarek El-Ghazawi, The George Washington University, USA

Session 3A: Network-aware Scheduling
Session Chair:  Amy Apon, Clemson University, USA

  • A Network-aware Scheduler in Data-parallel Clusters for High Performance” (10:30 – 11:00)

    Zhuozhao Li, Haiying Shen, Ankur Sarker

  • Bandwidth Scheduling with Flexible Multi-Paths in High-performance Networks” (11:00 – 11:30)

    Xiaoyang Zhang, Chase Wu, Liudong Zuo, Aiqin Hou, Yongqiang Wang

  • CAVA: Exploring Memory Locality for Big Data Analytics in Virtualized Clusters” (11:30 – 12:00)

    Eunji Hwang, Hyungoo Kim, Beomseok Nam, Young-Ri Choi

Session 3B: Runtime Optimization Technique
Session Chair: Sameer Shende, University of Oregon, USA

  • Multi-level Load Balancing with an Integrated Runtime Approach” (10:30 – 11:00)

    Seonmyeong Bak, Harshitha Menon, Sam White, Matthias Diener, Laxmikant Kale

  • RPPC: a Holistic Runtime System for Maximizing Performance under Power Capping” (11:00 – 11:30)

    Jinsu Park, Seongbeom Park, Woongki Baek

  • Enhancing Efficiency of Hybrid Transactional Memory using Dynamic Partitioning Schemes” (11:30 – 12:00)

    Pedro Raminhas, Shady Issa, Paolo Romano

Session 3C: Edge and Stream Processing
Session Chair: Henri Bal, Vrije University, The Netherland

  • Uncertainty-Aware Elastic Virtual Machine Scheduling for Stream Processing Systems” (10:30 – 11:00)

    Shigeru Imai, Stacy Patterson, Carlos A. Varela

  • Adaptive Energy-aware Scheduling of Dynamic Event Analytics across Edge and Cloud Resources” (11:00 – 11:30)

    Rajrup Ghosh, Siva Prakash Reddy Komma, Yogesh Simmhan

  • First Hop Mobile Offloading of DAG Computations” (11:30 – 12:00)

    Vincenzo De Maio, Ivona Brandic

Session 4A:  Cloud and Data Center Storage
Session Chair:  Osamu Tatebe, Univ. of Tsukuba, Japan

  • bQueue: A Coarse-Grained Bucket QoS Scheduler” (13:30 – 14:00)

    Yuhan Peng, Peter Varman

  • SuperCell: Adaptive Software-Defined Storage for Cloud Storage Workloads ” (14:00 – 14:30)

    Keitaro Uehara, Yu Xiang, Yih-Farn Robin Chen, Matti Hiltunen, Kaustubh Joshi, Richard Schlichting

  • Toward Scalable and Asynchronous Object-centric Data Management for HPC” (14:30 – 15:00)

    Houjun Tang, Suren Byna, Francois Tessier, Teng Wang, Bin Dong, Jingqing Mu, Quincey Koziol, Jerome Soumagne, Venkatram Vishwanath, Jialin Liu, Richard Warren

Session 4B: Performance Evaluation
Session Chair: Chase Wu, New Jersey Institute of Technology, USA

  • An Empirical Evaluation of Allgatherv on Multi-GPU Systems” (13:30 – 14:00)

    Thomas Rolinger, Tyler Simon, Christopher Krieger

  • Achieving Performance Balance among Spark Frameworks with Two-Level Schedulers” (14:00 – 14:30)

    Aleksandra Kuzmanovska, Hans van Den Bogert, Rudolf Mak, Dick Epema

  • Experimental Study on the Performance and Resource Utilization of Data Streaming Frameworks” (14:30 – 15:00)

    Subarna Chatterjee, Christine Morin

Session 4C:  Cloud Environment
Session Chair:  Ashok Srinivasan, Florida State University, USA

  • Towards Resource and Contract Heterogeneity Aware Rescaling for Cloud-hosted Applications” (13:30 – 14:00)

    Mohan Baruwal Chhetri, Bao Quoc Vo, Ryszard Kowalczyk, Surya Nepal

  • Efficient Fault Tolerance through Dynamic Node Replacement” (14:00 – 14:30)

    Suraj Prabhakaran, Felix Wolf, Marcel Neumann

  • A Provider-agnostic Approach to Multi-cloud Orchestration using a Constraint Language” (14:30 – 15:00)

    Daniel Baur, Daniel Seybold, Frank Griesinger, Hynek Masata, Jörg Domaschka

Session 5A:  Storage Support for Data Analytic
Session Chair:  Hong Jiang, University of Texas, Arlington, USA

  • AKIN: A Real-time Streaming Graph Partitioning Algorithm for Distributed Graph Storage System” (15:45 – 16:15)

    Wei Zhang, Yong Chen, Dong Dai

  • RISP: A Reconfigurable In-Storage Processing Framework with Energy-Awareness” (16:15 – 16:45)

    Xiaojia Song, Tao Xie, Wen Pan

  • Programmable Caches with a Data Management Language & Policy Engine” (16:45 – 17:15)

    Michael Sevilla, Carlos Maltzahn, Peter Alvaro, Reza Nasirigerdeh, Bradley Settlemyer, Danny Perez, David Rich, Galen Shipman

  • One Size Does Not Fit All: The Case for Chunking Configuration in Backup Deduplication” (17:15 – 17:45)

    Huijun Wu, Chen Wang, Kai Lu, Yinjin Fu, Liming Zhu

     

Session 5B:  Datacenters and Cloud
Session Chair: Shantenu Jha, Rutgers University, USA

  • A Trace-Based Performance Study of Autoscaling Workloads of Workflows in Datacenters” (15:45 – 16:15)

    Laurens Versluis, Mihai Neacsu, Alexandru Iosup

  • Towards Massive Consolidation in Data Centers with SEaMLESS” (16:15 – 16:45)

    Andrea Segalini, Dino Lopez Pacheco, Quentin Jacquemart, Myriana Rifai, Guillaume Urvoy-Keller, Marcos Dione

  • Performance Optimization of Budget-Constrained MapReduce Workflows in Multi-Clouds” (16:45 – 17:15)

    Huiyan Cao, Chase Wu

  • Addressing the Challenges of Executing a Massive Computational Cluster in the Cloud” (17:15 – 17:45)

    Brandon Posey, Christopher Gropp, Boyd Wilson, Boyd McGeachie, Sanjay Padhi, Alexander Herzog, Amy Apon

Session 5C:  Applications I
Session Chair: Yong Chen, Texas Tech University, USA

  • RideMatcher: Peer-to-peer Matching of Passengers for Efficient Ridesharing” (15:45 – 16:15)

    Nicolae Vladimir Bozdog, Marc X. Makkes, Aart Van Halteren, Henri Bal

  • Optimizations of Preconditioned Conjugate Gradient on TaihuLight for OpenFOAM” (16:15 – 16:45)

    James Lin, Minhua Wen, Delong Meng, Xin Liu, Akira Nukada, Satoshi Matsuoka

  • Adaptive Communication for Distributed Deep Learning on Commodity GPU Cluster” (16:45 – 17:15)

    Li-Yung Ho, Jan-Jan Wu, Pangfeng Liu

  • Parallel Low Discrepancy Parameter Sweep for Public Health Policy” (17:15 – 17:45)

    Sudheer Chunduri, Meysam Ghaffari, Mehran Sadeghi Lahijani, Ashok Srinivasan, Sirish Namilae

Session 6: CCGrid Updates and ICFEC Opening

Session 7: Keynote II: Ken Birman

Building Smart Memories and Cloud Services with Derecho

Chair: Haiying Shen, University of Virginia, USA

Session 8: Best Paper Finalists Session

Session Chair: Dhabaleswar K. (DK) Panda, The Ohio State University, USA

  • Exposing Hidden Performance Opportunities in High Performance GPU Applications” (10:15 – 10:45)

    Benjamin Welton, Barton Miller

  • Secure and Dynamic Core and Cache Partitioning for Safe and Efficient Server Consolidation” (10:45 – 11:15)

    Myeonggyun Han, Seongdae Yu, Woongki Baek

  • Self-Aware Workload Forecasting in Data Center Power Prediction” (11:15 – 11:45)

    Ying-Feng Hsu, Kazuhiro Matsuda, Morito Matsuoka

  • The Impact of Task Runtime Estimate Accuracy on Scheduling Workloads of Workflows” (11:45 – 12:15)

    Alexey Ilyushkin, Dick Epema

Session 9: Distinguished Plenary Talk: Gerd Buettner

HPC@ Airbus and Future Challenges

Session Chair: Samee U. Khan, NSF, USA

Session 10: Distinguished Plenary Talk: Frederica Darema

Session Chair: Tarek El-Ghazawi, The George Washington University, USA

Session 11: Poster Session – List

Session 12: Plenary Panel

Moderator: David Mountain, Department of Defense, USA

Session 14: Keynote III: Fred Chong

Opportunities and Challenges in Intermediate-Scale Quantum Computing

Session Chair: Dhabaleswar K. Panda, The Ohio State University, USA

Session 15A: Network and Memory
Session Chair:  Ron Brightwell, Sandia National Laboratory, USA

  • A Comparative Study of Topology Design Approaches for HPC Interconnects” (10:30 – 11:00)

    Md Atiqul Mollah, Peyman Faizian, Md Shafayat Rahman, Xin Yuan, Scott Pakin, Michael Lang

  • A Low-Latency Memory-Efficient IPv6 Lookup Engine Implemented on FPGA using High-Level Synthesis” (11:00 – 11:30)

    Thibaut Stimpfling, J.M Pierre Langlois, Normand Belanger, Yvon Savaria

  • QAMEM: Query Aware Memory Energy Management” (11:30 – 12:00)

    Srinivasan Chandrasekharan, Chris Gniady

Session 15B: Applications II
Session Chair: Emanuel Jeannot, INRIA, France

  • Approximations and Bounds for (n, k) Fork-Join Queues: A Linear Transformation Approach” (10:30 – 11:00)

    Huajin Wang, Jianhui Li, Zhihong Shen, Yuanchun Zhou

  • Real-time Graph Partition and Embedding of Large Network” (11:00 – 11:30)

    Wenqi Liu, Hongxiang Li, Bin Xie

  • SHAD: the Scalable High-performance Algorithms and Data-structures Library” (11:30 – 12:00)

    Vito Giovanni Castellana, Marco Minutoli

Session 15C:  File Systems and Storage
Session Chair:  Alfredo Cuzzocrea, University of Trieste, Italy

  • TýrFS: Increasing Small Files Access Performance with Dynamic Metadata Replication” (10:30 – 11:00)

    Pierre Matri, Maria S. Perez, Alexandru Costan, Gabriel Antoniu

  • Stocator: Providing High Performance and Fault Tolerance for Apache Spark over Object Storage” (11:00 – 11:30)

    Gil Vernik, Michael Factor, Elliot K Kolodner, Pietro Michiardi, Effi Ofer, Francesco Pace

  • HPDV: A Highly Parallel Deduplication Cluster for Virtual Machine Images” (11:30 – 12:00)

    Chuan Lin, Qiang Cao, Jianzhong Huang, Xiaoqian Li, Changsheng Xie

Session 16A: Systems-Level Optimizations
Session Chair: Xin Yuan, Florida State University, USA

  • Understanding scale-dependent soft-error behavior of scientific applications” (13:30 – 14:00)

    Gokcen Kestor, Roberto Gioiosa, Ivy Peng, Sriram Krishnamoorthy

  • ServiceRanger: Root Cause Identification for Cloud Native Systems” (14:00 – 14:30)

    Ping Wang, Jingmin Xu, Meng Ma, Pengfei Chen, Yuan Wang

  • Decentralized Admission Control for High-Throughput Key-Value Data Stores” (14:30 – 15:00)

    Young Ki Kim, M. Reza Hoseinyfarahabady, Young Choon Lee, Albert Zomaya

Session 16B:  Performance Modeling
Session Chair:  Lauren Smith, Department of Defense, USA

  • SHMEMGraph: Efficient and Balanced Graph Processing Using One-sided Communication” (13:30 – 14:00)

    Huansong Fu, Manjunath Gorentla Venkata, Shaeke Salman, Neena Imam, Weikuan Yu

  • Process Affinity, Metrics and Impact on Performance: an Empirical Study with a Stencil Application on FatTree
    Machines” (14:00 – 14:30)

    Cyril Bordage, Emmanuel Jeannot

  • ApproxG: Fast Approximate Parallel Graphlet Counting Through Accuracy Control” (14:30 – 15:00)

    Daniel Mawhirter, Bo Wu, Dinesh Mehta, Chao Ai

Session 16C: Cloud
Session Chair: Lena Mashayekhy, University of Delaware, USA

  • A Machine Learning Auditing Model for Detection of Multi-Tenancy Issues Within Tenant Domain” (13:30 – 14:00)

    Cleverton Vicentini, Altair Santin, Eduardo Viegas, Vilmar Abreu

  • Nitro: Network-Aware Virtual Machine Images Management in Geo-Distributed Clouds” (14:00 – 14:30)

    Jad Darrous, Shadi Ibrahim, Amelie Chi Zhou, Christian Perez

  • Modeling Operational Fairness of Hybrid Cloud Brokerage” (14:30 – 15:00)

    Sreekrishnan Venkateswaran, Santonu Sarkar

Poster Papers

  • Data Analysis of a Google Data Center
    Pascale Minet, Eric Renault, Ines Khoufi and Selma Boumerdassi
  • Davram: Distributed Virtual Memory in the User Space
    Dongfang Zhao
  • Designing Workflow Systems Using Building Blocks
    Shantenu Jha and Matteo Turilli
  • Distributed Cloud Cache
    Jameela Al-Jaroodi and Nader Mohamed
  • Intelligently-automated facilities expansion with the HEPCloud Decision Engine
    Mine Altunay, David Dagenhart, Stuart Fuess, Burt Holzman, Jim Kowalkowski, Dmitry Litvintsev, Qiming Lu, Parag Mhashilkar, Alexander Moibenko, Marc Paterno, Panagiotis Spentzouris, Steven Timm and Anthony Tiradani
  • SAIDS: A Self-Adaptable Intrusion Detection System for IaaS Clouds
    Anna Giannakou, Louis Rilling, Christine Morin and Jean Louis Pazat
  • RaaS: RADIC as a Service – Fault Tolerance for High Performance Computing in Clouds
    Jorge Villamayor, Diego Lugones, Dolores Rexachs and Emilio Luque
  • Evaluation of Highly Available Cloud Streaming Systems for Performance and Price
    Dung Nguyen, Andre Luckow, Edward Duffy, Ken Kennedy and Amy Apon
  • GPU-Accelerated Algorithms for Allocating Virtual Infrastructure in Cloud Data Centers
    Lucas Leandro Nesi, Maurício Aronne Pillon, Marcos Dias de Assunção and Guilherme Piegas Koslovski
  • h-Fair: Asymptotic scheduling of heavy workloads in heterogeneous datacenters
    Andrei Vlad Postoaca, Florin Pop and Radu Prodan
  • Location, Location, Location: Exploring Amazon EC2 Spot Instance Pricing Across Geographical Regions
    Nnamdi Ekwe-Ekwe and Adam Barker
  • High-cold environment joint Observation and Research cloud of China
    Min Yufang, Zhang Yaonan, Huo Jiuyuan, Zhang Guohui and Feng Keting
  • Optimizing Data Transfers for Improved Performance on Shared GPUs Using Reinforcement Learning
    Ryan Luley and Qinru Qiu
  • An Elasticity Study of Distributed Graph Processing
    Sietse Au, Alexandru Uta, Alexey Ilyushkin and Alexandru Iosup
  • A Conceptual Framework for use of Graph Representation within High Energy Physics Analysis
    Danielle Turvill, Lee Barnby and Ashiq Anjum
  • Improving Cloud Simulation using the Monte-Carlo Method
    Luke Bertot, Stéphane Genaud and Julien Gossa
  • Improving Energy Efficiency of Database Clusters through Prefetching and Caching
    Yi Zhou, Shubbhi Taneja, Mohammed Alghamdi and Xiao Qin

SCALE Challange Posters

  • Enabling Trade-off Between Accuracy and Computational Cost: Adaptive Algorithms to Reduce Time to Clinical Insight
    Shantenu Jha, Jumana Dakka, David Wright, Matteo Turilli and Kristof Farkas-Pall
  • Extreme-scale Realistic Stencil Computations on Sunway TaihuLight with Ten Million Cores
    Ying Cai, Chao Yang, Wenjing Ma and Yulong Ao